Par ovulāciju teju ikviena sieviete dzīves laikā ir domājusi. Vienai svarīgi zināt auglīgās dienas, lai pastiprinātu iespēju ieņemt bērniņu, bet citai tieši pretēji – lai zinātu, kad jāizsargājas, lai būtu droša, ka netiks apaugļota. Bet kā pareizi zināt, kad gaidāmas auglīgās dienas un kā to aprēķināt? Lielisks palīgs šādās situācijās ir ovulācijas kalkulators, kas bez maksas pieejams internetā. Lasi Aprekins.lv sagatavoto rakstu un tā turpinājumā noskaidro, kas ir ovulācija, kā darbojas šāda veida kalkulators un kam to ieteicams lietot!

sievietes

Ovulācija – kas tas ir?

Ovulācija ir process, kad sievietes ķermenī nobriedusī olšūna atbrīvojas no pārplīsušās olnīcas folikulas. Šajā brīdī olšūna ir gatava apaugļoties. Cikls, kurā nogatavojas olšūna, katrai sievietei ir atšķirīgs, taču vidēji tas svārstās robežās no 21 dienas līdz pat 35 dienām, tomēr ne visām šis cikls ik mēnesi ir vienāds. Kā ovulācijas process izpaužas realitātē?

Kādas ir ovulācijas pazīmes?

Ovulācija parasti notiek katra menstruālā cikla vidū, aptuveni no 12. līdz 16. Dienai pēc pirmās mēnešreižu dienas, atkarībā no sievietes organisma. Ovulācijas laikā olšūna pārvietojas pa sievietes dzimumorgāniem, no olnīcas pa olvadu nonākot dzemdē, kur tai iespējams tikt apaugļotai. Bet kādas pazīmes var liecināt par ovulāciju?

  • Mainās ķermeņa temperatūra.
  • Mainās izdalījumu konsistence vai krāsa.
  • Uzpūties vēders.
  • Jūtamas sāpes, dūrieni kādā no vēdera pusēm. 

Bet kā rīkoties, ja vēlies ieņemt bērniņu, bet īsti nezini, kad gaidāmas Tavas auglīgās dienas? Ir vairākas metodes, kas ļauj noteikt ovulācijas laiku sievietēm. Kādas tās ir? Lasi un uzzini raksta turpinājumā!

Aprēķini ovulāciju pati!

Ovulācijas datums, protams, var atšķirties no aprēķinātā, taču bieži vien tas ir precīzs un ļauj apzināties, kuras ir mēneša auglīgās dienas daiļā dzimuma pārstāvei. Pastāv četru veidu metodes, kas ļauj aprēķināt ovulāciju laiku. Kādas tās ir?

Bazālās temperatūras mērīšana – procedūra katrai mēneša dienai

Šo metodi svarīgi izmantot ik dienu, noteiktā laikā no rīta mērot temperatūru. Ovulācijas gadījumā bazālā temperatūra palielinās par pus grādu. Lai šī metode strādātu, nepieciešams to veikt vismaz pus gadu, taču arī tai ir savas ēnas puses – reizēm temperatūras paaugstināšanos var ietekmēt arī citi faktori, tostarp slimība vai stress.

Ovulācijas testu veikšana – precīzāka par bazālās temperatūras mērīšanu. Ar šāda veida testu palīdzību iespējams noteikt luteinizējošā hormona līmeni, kas palielinās, kad tuvojas ovulācija. Tas darbojas līdzīgi kā grūtniecības tests – testa strēmele jāiemērc urīnā vai urīns uz tās jāuzpilina, gaidot, cik svītriņas parādīsies. Ja parādīsies divas svītriņas, tas liecinās par ovulāciju, kas notiks aptuveni pusotras līdz divu diennakšu laikā. 

Ovulācijas kalkulators sievietēm

Dienu skaitīšana – regulāru mēnešreižu gadījumā

Šādu metodi var izmantot, ja sievietes menstruālais cikls ir regulārs. Lai aprēķinu ovulācijas datumu, nepieciešams no menstruālā cikla dienu skaita atņemt 14. Tomēr tas var būt neprecīzi, jo, piemēram, sievietēm, kurām ir garāks cikls (35 dienas) ovulācija var notikt vien 21. dienā, savukārt sievietēm, kurām cikls ilgst 23 dienas, ovulācija notiek jau 9. Dienā.

Ovulācijas kalkulators – drošāks aprēķins

Ja nevēlies pati skaitīt un aprēķināt, kādas varētu būt auglīgās dienas, noderīgs var būt ovulācijas kalkulators online. Šāds ovulācijas kalendārs, piemēram, telefona aplikāciju veidā Tavā vietā aprēķinās ovulāciju, kā arī gaidāmo mēnešreižu sākuma datumu. Kā izmantot ovulācijas kalkulatoru? Tas ir pavisam vienkārši, nepieciešams veikt tikai trīs soļus:

  1. jāatver kāds no online pieejamajiem ovulācijas kalkulatoriem;
  2. jāievada tajā prasītā informācija – pēdējo mēnešreižu sākuma datums un menstruālā cikla ilgums;
  3. jāspiež poga “rēķināt”. 

Šāda veida aprēķini nav pilnīgi precīzi, taču tie ir ātri un ikdienas steigā ļauj vienkārši aprēķināt, kuras būs tieši Tavas auglīgās dienas konkrētajā mēnesī.

Ovulācijas kalulators ir viegli saprotams un ērts rīks, lai sekotu līdzi savam menstruālajam ciklam un auglīgajām dienām, ko izmanto ne viena vien sieviete. Esi zinoša par sevi arī Tu, un izmanto kādu no internetā pieejamajiem kalkulatoriem jau tūlīt!