Pēdējo gadu laikā ir kļuvis populāri doties pastaigā ar patversmes suņiem. Dzīvnieku draugi droši vien pamanījuši rakstus par slavenībām, kas izveduši pastaigā kādu patversmes iemītnieku. Krievijas aktieris Jurijs Stojanovs, mūziķis Gunārs Kalniņš, komponists Zigmars Liepiņš… šie ir tikai daži no Latvijas dzīvnieku patversmju apmeklētājiem. Gribētos teikt – nevis apmeklētājiem, bet labdariem. Turklāt izrādās, ka, dodoties pastaigā ar patversmes suņiem, vislielākais ieguvējs ir pats cilvēks.

Pastaigas noteikumi

Vispirms apskatīsim noteikumus, kas, izrādās, dažādajās Latvijas dzīvnieku patversmēs ir samērā līdzīgi. Gan “Ulubelē”, gan Juglas dzīvnieku aizsardzības grupas patversmē obligāts priekšnosacījums ir brīvprātīgā apmācības iziešana. Tā var aizņemt no pusotras stundas līdz trijām stundām. Lai gan apmācība ir interesanta, tomēr tās ilgums norāda, ka patversmju darbinieki ļoti rūpīgi attiecas pret brīvprātīgo apmācīšanu. Īsāka apmācība, šķiet, ir Ķekavas novada “Mežavairogu” patversmē.

Minimālais vecums tai personai, kura suni vedīs, ir 14 vai 16 gadi (atkarībā no patversmes). Suni nedrīkst palaist bez pavadas vai nodot pavadu bērnam. Tāpat nedrīkst suni barot bez saskaņošanas ar patversmes darbiniekiem, kā arī nedrīkst ļaut viņam ēst no zemes kaut ko pastaigas laikā atrastu. Visbeidzot, nav pieļaujams pielaist suni pie garāmgājējiem vai pastaigas laikā sastaptiem dzīvniekiem. Ja jūtat, ka suns jūs neklausa un nekādi nevarat ar viņu saprasties, atgriezieties atpakaļ un lūdziet darbiniekiem, lai viņi jums ierāda citu suni.

Patversmes suņa ieguvumi no pastaigas

Suns pēc dabas ir sociāls dzīvnieks. Komunikācija viņam ir vitāli nepieciešama. Parasti patversmēs strādā nedauzi entuziasti, kuriem jārūpējas par daudziem desmitiem dzīvnieku. Viņiem nepietiek laika un enerģijas pievērst nepieciešamo uzmanību katram dzīvniekam, kurš nonācis šajās pagaidu mājās. Tāpēc tik liela loma ir brīvprātīgajiem suņu staidzinātājiem.

Lai suns atrastu sev saimnieku, viņam jāprot veiksmīgi komunicēt ar cilvēkiem, labi uzvesties un būt paklausīgam. Brīvprātīgie suņu staidzinātāji (pēc apmācības iziešanas) palīdz suņiem šīs labās prasmes apgūt un nostiprināt. Ja dzīvnieks ir pakļauts vientulībai vai garlaicībai, viņā pakāpeniski var rasties agresija vai cita antisociāla uzvedība. Taču pietiek ar nedaudzām pastaigām, lai patversmes iemītnieks būtu gatavs kļūt par uzticamu draugu savam adoptētājam (ak, jā – mēdz teikt, ka suns no patversmes tiek adoptēts, nevis nopirkts).

Tāpat arī pastaiga ir svarīga kā iespēja izkustēties. Daudzas suņu šķirnes ir tikušas selekcionētas medībām, skriešanās sacīkstēm vai citādam aktīvam dzīvesveidam. Tādēļ suņiem tīri ģenētiski ir nepieciešamība pēc aktivitātēm. Un, lai gan patversmju iemītnieki droši vien netiek pārbaroti, tomēr jāņem vērā, ka pastaigas suņiem samazina liekā svara, sirds slimību, vēdera problēmu un citu traucējumu risku.

Ko pastaiga ar patversmes suņiem sniedz jums?

Bet kā tad ar mums, cilvēkiem? Ko mēs iegūstam no pastaigas ar patversmes suņiem? Vispirms jau – uzlabojam savu fizisko veselību. Pētījumi liecina, ka cilvēkiem ar lieko svaru 30 minūšu pastaiga ar suni trīs reizes nedēļā stabilizē asinsspiedienu, palielina enerģijas līmeni, uzlabo pašsajūtu un palīdz par apmēram 5% samazināt svaru. Regulāra staigāšana arī padara stiprākus mūsu kaulus un muskuļus.

Taču ar to vien mūsu ieguvumi neaprobežojas. Rūpēšanās par dzīvnieku palīdz samazināt stresa līmeni (kas ir iemesls daudzām slimībām un neapmierinātībai ar dzīvi). Un, ieskatoties sava pastaigas kompanjona acīs, mēs tur redzam beznosacījuma mīlestību. Tas vien ir nozīmīgs iemesls, kāpēc suņu saimnieki un draugi ir garīgi un emocionāli veselāki (tostarp – ar augstāku pašvērtējumu).

Visbeidzot – apziņa, ka patversmē jūs gaida uzticams un dzīvespriecīgs kompanjons, palīdz saņemties un iziet no ierastās, nogurdinošās vides. Pastaiga ar patversmes suni ir interesantāka. Laiks paiet nemanot, un pēc atgriešanās patversmē jūtaties emocionāli uzlādēts.

Tādēļ, pat ja jūs nevarat sunīti un uzņemt to savās mājās, izmantojiet iespēju doties pastaigā ar kādu no patversmes suņiem. Ieguvēji būsit jūs abi!